Naše realitní kancelář podporuje adopci chrtů,
obraťte se na nás s radou o adopci i při realizaci koupě nebo prodeje nemovitostí!
Jsme rychlejší než GREYHOUND !!!

PAWS IRLAND
kontrola psí babičky
za pejsky přijela DejdraDejdra a její kamarádka

odpovídaly na všechno..

Setkání v Praze u Lucie Mirič


potom psí babička

zkontrolovala čip

a rozpovídala se

o záchraně greyhoundů..

Z jejího vyprávění

jsme se dozvěděli

o těžkém psím životě

dostiháků v Irsku...

Velmi přátelská Dejdra

se svérázným irským

humorem nás pozvala

na návštěvu do Irska...

Setkání s psí babičkou.
Přijela jsem s páníčky do Prahy a těšila se na majitelku nejzámějšího útulku PAWS Dejdru, která od roku 2006 ve spolupráci s dalšími Evropskými organizacemi i jednotlivci zachránila pomocí adopce 354 vysloužilých Greyhoundů. Jen do ČR se z nich díky Lucii Mirič - http://adopcechrtu.eu - zachránilo cca 170 !!! K tomu není co dodat. Děkuji za sebe Abbey i všechny ostatní zachráněné psí životy...Setkání s psí babičkou - ROZHOVOR.

Jak to probíhalo?
Bylo plačtivé odpoledne, pomalu se stmívalo a po dálnici nás trápila mlha. Jeli jsme s naší fenkou greyhounda na setkání s majitelkou nejznámějšího útulku v Irsku PAWS - Dejdrou. V hlavách se nám točily otázky, na které bychom rádi znali odpovědi. Bude Dedra ochotná na tyto otázky odpovídat? Přijeli jsme do Prahy okolo 16hod. Setkání se odehrálo v obchůdku Lucie Mirič, která stojí za adopcí chrtů z Irska od poloviny roku 2007 a presentuje se na stánkách http://adopcechrtu.eu.... Přivítala nás postarší sympatická a vysoce vitální žena se svojí kamarádkou (asi účetní PAWS). Nejdříve nám přístrojem zkontrolovala čip našeho pejska a potom vysvětlila, jak psa přeregistrovat do nového bydliště v ČR. Netrpělivě jsme očekávali odeznění úvodních formalit a přechod k jednání o otázkách, které nás pálily... Konečně...a tak pokládáme první z otázek, které se probíraly na internetových forech..

Můžete nám říci v jakém rozsahu a počtu se chovají chrti v Irsku?
V Irsku žije v této době (odvolávka na internet stránky, kde to můžeme společně shlédnout) asi 100tis. Zvířat této rasy.

V jakém prostředí žijí?
Představte si farmu na chov zvířat - tedy cca 30 - 100zvířat většinou v klecích...

Jak dlouho se věnují dostihům?
Po štěněčím zahálení je čekají testy, které nemilosrdně rozhodnou o jejich příštím životě. Ti, kteří obstojí v testech, začnou s tvrdým tréninkem a čeká je průměrně asi čtyřleté období dostihové kariéry. Potom se odvedené časy horší, jsou vyřazováni a jejich osudy se stávají značně nejistými. V tom lepším případě se pejskové dostanou do útulků a my je nabízíme k adopci do celého světa. Ti, kteří neobstojí v testech - pokud jsou výborní pro chov, tak je čeká cesta neustálých rodičů. Ti, kteří nejsou pro chov, končí buď v útulcích a pomáháme jim najít nové páníčky nebo se o jejich osudu nikdy nedozvíme...

Pokud o ně neprojeví nikdo zájem?
Jsou pravidla, kterými se musíme i my řídit. Po určité době jsou psi humánním způsobem utracováni. V lepším případě dál čekají v útulcích s tím, že potom není místo pro nové uchazeče čekající na adopci.

Kolik pejsků ročně čeká na adopci?
Každý rok je asi 1000 - 2000 nových uchazečů o adopci...

V ČR se rozšířilo mnoho nepravd a polopravd o chovu dostihových chrtů v Irsku. Proto i názory na adopci chrtů z Irska se diametrálně liší. Kromě příznivců adopce - tedy těch, kteří se snaží zvířatům pomoci, jsou zde i skupiny se zájmem adopcím zabránit. Jedna skupina je sdružení chovatelů, které se cítí být ohrožené dovozem chrtů a tím sníženým zájmem o štěňata chrtů v Čechách. Druhá skupina jsou pořadatelé dostihů, kteří se bojí výborných výsledků dostihových chrtů z Irska. Obě skupiny se mýlí. Zájemci o pejsky z adopce chrtů nejsou chovatelé se zájmem chovat plemeno chrtů, ale jde o lidi, kteří chtějí zachránit psí život. Adoptovaní psi z Irska mají zakázanou účast v dostihovém sportu, jde o vysloužilé přetrénované chrty, kterým by hrozilo zranění. Do Č jsou dovezeni vykastrovaní, nemůžou tedy ohrozit chov chrtů v ČR.

Jaký je rozdíl mezi PAWS a IGB?
PAWS je soukromou iniciativou záchrany zvířat a IGB národní Irskou organizací podporovanou státem, zabývající se rozvojem a podporou dostihového sportu, propagací a dohledem nad regulerností průběhu dostihů a v další řadě i osudem vysloužilých dostihových greyhoundů..

Dostáváme se konečně k samotnému průběhu adopcí. Kdo financuje zdravotní zajištění adoptovaných pejsků před odjezdem k novým páníčkům?
Zdravotní prohlídku, kastraci, očkování - to vše zajišťuje PAWS, někdy za přispění IGB. Noví páníčkové resp. organizace nebo jednotlivec hradí dopravu pejska na místo odběru.

Kolik stojí doprava do ČR?
Dopravu zajišťuje soukromý dopravce a smluvní cena je 5 500Euro, přičemž je jedno, jestli veze 5, 10 nebo 28 psů - což je kapacita přepravního vozu, kdy má každý pes zaručenou svou klec na autě. Na dopravu někdy přispívá IGB částkou až 2800Euro, ale za předpokladu, že jsou plněny jím stanovené podmínky..

Splňuje Lucie Mirič tyto podmínky?
Lucie se při prvním transportu dohodla na plnění podmínek, ale později došlo k ostré výměně názorů a od spolupráce se ustoupilo, protože jedna z podmínek byla, že "Lucie nebude zveřejňovat informace o životě greyhoundů v Irsku a už vůbec ne, že by docházelo k týrání těchto psů nebo dokonce usmrcování".. Lucie tyto a některé další podobné podmínky odmítla a proto jí nebyla přiznávána finanční pomoc od oficiální národní irské organizace IGB. Abych to upřesnila, IGB pomáhá PAWS a s jejich souhlasem může PAWS pomoci dále. Po roztržce mezi IGB a Lucií, nebyl už souhlas udělen. Proto určitou finanční výpomoc dostala u dvou transportů. Přepravu psů u dalších transportů si potom tedy již zajišťovala sama.

Docházelo někdy k nesrovnalostem při adopci?
Nejsem si vědoma větších problémů.

Při posledním transportu došlo k dovezení pejsků do ČR bez toho, že by měli zajištěné nové páníčky. Co k tomu můžete říct?
Dostala jsem několik upozornění elektronicky na tuto skutečnost. Nejsem tím samozřejmě nadšena, ale bylo to hlavně riziko Lucie. V každém případě je asi každému jasné, že tito pejskové by se do ČR už nikdy nedovezli a možná by dneska byli už po smrti.

Přiznáváte, že jsou tedy nepotřební psi v Irsku usmrcováni?
Dochází k tomu. (předložila nám výtisk novin ze dne Sunday Independent ze dne 27.ledna 2008 s článkem Thousands of abandoned dogs await grim end on death row s otřesnými fotografiemi - ale o tom někdy příště)


Fotografie zavražděných psů...

Celý článek Sunday Independent

Kolik PAWS za celou svoji dobu zachránil adopcí pejsků?
PAWS zachránil od roku 1996 nespočet pejsků a mohu Vám sdělit, že jsem za celou svojí dobu působení při záchraně pejsků musela prodat i pozemky okolo svého domu, což mě přišlo bratru cca na 3/4 miliónu Euro. Co se týká záchrany Greyhoundů - tak od roku 2006, kdy jsme s adopcí greyů začali, jsme předali organizacím i jednotlivcům do Evropy 354 psů.

354 Greyhoundů do celé Evropy? Kolik jich ve spolupráci zachránila Lucie?
Přesné číslo teď nevím, ale mezi 150 - 170-ti pejsky. Moc Lucii Mirič děkuji a vážím si jí.

Co říkáte situaci v ČR, kdy se zde objevilo nové OS?
Není mi jasné, proč a zvláště je mi podivné a nepředstavitelné jak - nové OS vzniklo. Domnívám se, že jen ukradli název a myšlenky, za které se schovávají a využívají medializace a známosti paní Lucie. To je nechutné. (psí babička neustále kroutila hlavou a ťukala si prstem na čelo)

Znáte Moniku Větrníkovou? Korespondovaly jste spolu?
To jméno neznám a nikdy jsem s ní nekomunikovala.

Předložili jsme Vám meil, který paní Větrníková zveřejnila na internetu. Co k tomu řeknete?
Nejsme si vědoma, že bych kdy komu poslala zprávu tohoto znění. Upozorňuji, že adresa uvedená v záhlaví zprávy neodpovídá originálu mé internetové poštovní schránky nebo oficiální schránky PAWS. Tato zpráva je falešná. (My upozorňujeme, že stejně tak uvedená adresa zprávy Lucii Mirič neodpovídá zaregistrované poštovní schránce u seznamu.cz)

Budete spolupracovat s takovým OS?
Jsem zvědavá na informace, které mi sdělí Jana Králíková. Nedovedu si představit, že by u nás v Irsku někdo postupoval jako Jana Králíková a její přítelkyně při zakládání nové organizace. (Znovu posunky prstem k čelu)

Bude probíhat další spolupráce s Lucií Mirič a adopcí chrtů?
Jak jsem se dozvěděla, tak paní Mirič s dalšími fanoušky záchrany pejsků zakládají OS, se kterým nemám důvod nespolupracovat. Paní Mirič mi je zárukou věrohodnosti takové nové organizace.

Znepokojuje Vás něco v ČR?
Nic mne neznepokojuje, jen kroutím hlavou nad některými iniciativami, které spíše škodí než pomáhají záchraně pejsků.

Které?
Podívejte se na: http://adopcechrtu.cz , http://www.adopcechrtu.info a http://www.greyhound.webnode.cz .

Máte ráda burbon?
Není mým nepřítelem....

Paní Dejdra se od srdce zasmála, požádal přítomnou Terezu, aby jí ještě jednou předvedla kašlajícího Greyhouda, když se nachází v místnosti, kde někdo kouří a už jsme se věnovali jen povídání o pejscích, lidech a možné návštěvě v Irsku..


SVATBA - ještě doma SVATBA - na radnici SVATBA - oslava SVATBA - naše děti


Naše realitní kancelář podporuje adopci chrtů,
obraťte se na nás s radou o adopci i při realizaci koupě nebo prodeje nemovitostí!
Jsme rychlejší než GREYHOUND !!!
 plastová okna montáž a výroba
plastová okna výroba a montáž

 

Počítadlo.cz